Gülsün Bilgehan'ın bakanlık teklifine yanıtı... - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Gülsün Bilgehan'ın bakanlık teklifine yanıtı...

26 Ağustos 2015

Sayın Ahmet Davutoğlu

Konya Milletvekili

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimler sonucunda milletimiz hiçbir partiye tek başına iktidar kurma yetkisi vermeyerek, bütün partilere Türkiye’nin sorunlarını çözmek için bir koalisyon kurma sorumluluğu yükledi.

7 Haziran’dan itibaren CHP milletimizin verdiği bu görevi yerine getirmek için büyük bir samimiyet ve fedakârlıkla çalıştı. Görüşmelerin başladığı ilk günden itibaren, “Önce Türkiye” diyerek, hiçbir makam, mevki ihtirası hissetmeden Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulmak için görüşlerimizi partinize ilettik. Milletimize hizmet etmek için 60 günlük geçici bir seçim hükümeti değil, 4 yıl ufku olan, yüksek profilli, geniş bir tabana dayanan bir hükümet kurma talebimizi daha ilk günden kamuoyuna ve şahsınıza açıkladık. Buna karşın CHP’ye bu yönde bir teklifte bulunmayarak, Türkiye’nin sorunlarına çözüm olmayacak ve çalışamayacak 3 aylık bir seçim hükümeti kurma teklifiniz partimize iletildi.

18 Ağustos 2015 tarihinde hükümeti kurma görevini yerine getiremeyerek, bu görevi Cumhurbaşkanı’na iade ettiniz. Bu tarihten sonra Anayasaya, teamüllere ve yerleşik uygulamalara göre hükümeti kurma görevinin Cumhurbaşkanınca CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmesi gerekmektedir. Milli irade yok sayılarak, gayri meşru bir şekilde bu görev CHP’ye verilmedi. Bu kapsamda, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak tarihi sorumluluğunuzu yerine getiremediğinize tüm halkımız şahittir. Suskunluğunuz ve bu gasp girişimine seyirci kalmanız nedeniyle demokrasimiz ne yazık ki büyük bir yara aldı.

Sonuç olarak, 7 Haziran tarihinde “tekrar seçim” diyerek, Türkiye’nin sorunlarına kalıcı çözüm getirecek bir koalisyonun önünde engel olmak isteyenler amacına ulaşmıştır. Demokrasi tarihimizde ilk kez bir seçimden sonra hükümet kurulamadığı için hiçbir iktidar gücüne sahip olmayan geçici bir hükümet kurulacaktır. 60 günde sadece birilerinin siyasi ihtiraslarına hizmet aracı olacak bir hükümetin parçası olmayız. Biz birilerine değil, “Önce Türkiye” diyerek milletimize hizmet ederiz. Bu sebeple, hiçbir sorumluluğu olmayan ve hiçbir görevi yerine getirmeyecek geçici hükümette CHP’yi temsilen yer alarak, hak etmediği itibarı vermemek amacıyla, Anayasa’nın 104 ve 116 maddeleri uyarınca 26 Ağustos 2015 tarihli teklifinizi reddettiğimizi bilgilerinize sunarız.

Saygılarımla,

Gülsün BİLGEHAN

Ankara Milletvekili