CHP Kadın Kolları Toplantısı - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

CHP Kadın Kolları Toplantısı

Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan: “Cumhuriyetin kuruluşunda kadınlarımıza o hakları veren liderlerimiz artık yok. Bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu’na bu kadar sevgiyle sarıldık”

Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, Türk kadının siyasette hak ettiği yerde olmadığını belirterek, ”Cumhuriyetin kuruluşunda kadınlarımıza o hakları veren liderlerimiz artık yok, şimdi o yüzden biz Kemal Kılıçdaroğlu’na bu kadar büyük sevgiyle sarıldık” dedi.

Bilgehan, CHP Genel Merkezi’nde bugün başlayan ve 2 gün sürecek ”CHP Kadın Kolları İl Başkanları” toplantısının açılışında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

CHP kadın kollarının çalışmalarının kısa bir süre aksadığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, ”Bence en büyük farklılık, değişiklik, seçimlere çok güçlü kararlı kadın kollarıyla el ele giriyoruz” dedi.

Partide kendisine kadın kolları ve örgütlenmesinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinin verilmesinden çok mutlu olduğunu kaydeden Bilgehan, konuşmasına şöyle devam etti:

”Genel Başkanımız tarafından bu görev bana verildiğinde dedim ki; ‘Ben çok şanslıyım, bir genel başkan yardımcısı olarak benim yanımda zarif, kararlı, geleneklerine, göreneklerine, inançlarına bağlı ama çağdaş değerleri benimsemiş Atatürk kadınları, Atatürk kızları benim gibi İnönü’nün milyonlarca torunu var’. Ancak yapılacak o kadar çok şey var ki… Ben iyimserim, sizleri gördüğüm zaman geleceğe güvenim artıyor, yalnız olmadığımı görüyorum. Son dönemde bunu Türkiye’nin her tarafında kanıtlarıyla da gördüm.”

CHP Kadın Kolları üyeleri fedakarca çalışmalar yapıyor diyen Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, farklı illerdeki kadın kolları üyelerini kaynaştıracaklarına söyledi.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının birçok ülkeden daha önce verildiğini hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, ancak buna rağmen kadınların siyasette istedikleri yerde olamadığını anlattı.

İsviçre örneğini veren Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, ”Bizden 40 yıl sonra kadınına seçme ve seçilme hakkı veren İsviçre meclisinde bugün yüzde 30 oranında kadın var, bakanların yarısı kadın. Demek ki bazı mücadelelerde geri kalmışız, öncelikle kusuru kendimizde aramamız gerek. Cumhuriyetin kuruluşunda kadınlarımıza o hakları veren liderlerimiz artık yok, şimdi o yüzden biz Kemal Kılıçdaroğlu’na bu kadar büyük sevgiyle sarıldık. Ümidimiz var, onun Türk kadınını hak ettiği yere götürecek lider olduğuna inanıyoruz” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kadın ve erkek eşitliğine inanmadığını söylediğini, bunun ise 21. yüzyılda vahim bir saptama olduğunu öne sürerek, ”Bu çağdaş bir insanın söylemeyeceği inançtır” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Zuhal Samlı ise yaklaşan genel seçimlerde CHP’li kadınlara büyük görevler düştüğünü söyledi.

Kadınların hem toplumda hem de siyasette büyük zorluklarla karşılaştıklarından bahseden Samlı, ”Onun için iki kat daha fazla çalışmamız gerek. Biz kadının olmadığı bir siyaseti anlamlı bulmuyoruz. Hem genel hem de yerel seçimlerde siyasetteki kadın varlığını daha artırmalıyız. Bizler ancak emek vererek, çaba sarf ederek amacımıza ulaşabiliriz” dedi.

CHP’li kadınların parasının olmadığını ancak şevkle, inançla, özveriyle çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Samlı, ”Bizi yüreklendiren Genel Başkanımız var. Biz kadınlar olarak CHP’yi iktidar, Genel Başkanımızı da Başbakan yapmak istiyoruz”