Gülsün Bilgehan, Avrupa Sosyalist Partisi ve CHP'nin birlikte düzenlediği Sendikal Haklar Çalıştayı'nda konuştu. - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Gülsün Bilgehan, Avrupa Sosyalist Partisi ve CHP'nin birlikte düzenlediği Sendikal Haklar Çalıştayı'nda konuştu.

CHP Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan,  Avrupa Sosyalist Partisi (PES) heyetinin Türkiye temasları kapsamında gerçekleşen Sendikal Haklar Çalıştayı'na katıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, parti yönetimi ve sendika temsilcilerinin katıldığı çalıştayın ikinci bölümünde konu sosyal haklar ve kadın haklarıydı.

Çalıştayda konuşan Bilgehan,  Atatürk devrimlerinin sağladığı haklar çerçevesinde Türk kadınının birçok Avrupa ülkesinden önce elde ettiği seçme ve seçilme hakkını vurgularken, kadının siyasette yeterli temsili, toplumsal ve çalışma hayatında yer alması konusunda daha çok gelişme kaydedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bilgehan, toplumun artan muhafazakarlık eğiliminden en fazla etkilenen kesimin kadınlar olduğunu, dolayısıyla, CHP'nin yaklaşan seçimler öncesinde kadın politikalarına büyük önem verdiğini kaydetti.   Kadınların eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin ve ekonomik özgürlüklerine kavuşmalarına katkı sağlanması için, CHP'nin hazırladığı Aile Sigortası Projesi'nin faydalarından da bahsettiği konuşmasında, daha fazla kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, özgür kadınların erkeklerle birlikte huzur içinde yaşadığı bir Türkiye ve Avrupa için karşılıklı dialog ve işbirliği mesajları verdi.