CHP Kadın İMECE Toplantıları Diyarbakır’da Başladı (20 Şubat 2011) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

CHP Kadın İMECE Toplantıları Diyarbakır’da Başladı (20 Şubat 2011)

gulsun-bilgehan-diyarbakir-chp-kadin-kollari

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın CHP Kadın İMECE toplantıları 20 Şubat 2011 Pazar günü Diyarbakır’da başladı. Diyarbakır İl Başkanlığı’nın organizasyonu ile yürütülen çalışmanın ilk gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, Kadın Kolları Genel Başkanı Zühal Samlı ve Kadın Kolları Genel Sekreteri Seniye Nazik Işık Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu, ev ziyaretlerine giderek sorunları dinledi.

Diyarbakır’daki ilk buluşma, İl Başkanlığı’ndaki basın toplantısıydı. CHP heyeti adına Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, “Yeni CHP’nin eski kalelerindeki sorunları açık ve samimi bir şekilde gözden geçirmeye ihtiyacı var. Buradayız, kadınları ve STK’ları dinleyeceğiz. Biz kadınların ortak değerleri, ortak sorunları var. Kadınlar arasında kin ve nefret tohumları saçılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Kadın Kolları Genel Başkanı Zühal Samlı, “2011 seçimlerinde Diyarbakır’ın CHP’den de bir kadın temsilcisi Meclis’e girsin” dileğinde bulundu ve “Evladını kaybeden bütün annelerin yüreklerinin aynı şekilde yandığını” vurgulayarak, “Başarabileceğimize inanmak ve paylaşmak için Diyarbakır’a geldik.” dedi. Kadın Kolları Genel Sekreteri Seniye Nazik Işık da, “Bir kez daha Diyarbakır’da, dostların arasında olmaktan mutlu olduğunu” belirtti.

STK’ların bölgedeki kadın sorunlarına ilişkin saptamaları ve CHP’ye önerilerini dinleme toplantısında, STK temsilcileri çeşitli kadın sorunlarını dile getirdi: Kadına yönelik şiddet, işsizlik, ekonomik güçsüzlük, yoksulluk ve yardımların sadaka gibi dağıtılması, çocukların yoksulluk nedeniyle eğitime devam edememesi, erken evlilik, çok çocukluluk, siyasette kadın temsilinin yetersizliği, kota gibi kadını siyasette güçlendirici desteklerin işletilmemesi, yasaların gereken şekilde uygulanmaması, çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin yetersizliği, ana dilde hizmet eksikliği nedeniyle kadınların hizmetlerden yeterince yararlanamaması, vb. STK temsilcileri CHP Heyeti’nden bölgeye ve Diyarbakır’a sık sık gelmelerini talep ettiler, çeşitli proje ve programlar önerdiler. Heyet, STK temsilcilerinin sorunlarına yanıt verdikten sonra Kadın Kolları Genel Sekreteri Seniye Nazik Işık aile sigortası programı hakkında bilgi verdi.