Kadın erkek eşitliğinde Türkiye, dünya sıralamasında 134 ülke arasında 126. - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Kadın erkek eşitliğinde Türkiye, dünya sıralamasında 134 ülke arasında 126.

gulsun-bilgehan-chp-kadin-kolari-etkinlik-tiyatro

Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, Türkiye’nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatarak, ”Evet, 16. büyük ekonomiyiz ancak sosyal yaşamda, gerçek hayatta, Atatürk’ün, kurucularımızın hayal ettiği Türkiye’den çok çok uzaktayız” dedi.

Bilgehan, parti genel merkezinde düzenlenen, ”Kuvay-i Milliye Kadınları” adlı tiyatro oyunu öncesinde, kadınlarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Cumhuriyeti kuranlar ve yaşatanlar arasında çok önemli kadınlar olduğunu belirten Bilgehan, ”Kendimizi onların torunları olarak düşünüyoruz” diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, şöyle devam etti:

”Atatürk’ün ve arkadaşlarının hedefi çok büyüktü. Onlar Cumhuriyeti kurarken, bir toplumda kadının yerinin çok önemli olduğunu biliyordu, hatta Osmanlı Devleti’nin çöküş nedenlerinden biri de Türk kadınının toplumun dışında kalması olduğunu düşünmüşlerdi. O yüzden Cumhuriyet devrimleri bir devlet politikasıyla kadın haklarının savunulduğu bir dönemdi. Cumhuriyetin kuruluşundan, Kurtuluş Savaşı’ndan itibaren, devrimlerin yerleşmesi için Türk kadınları büyük çabalar gösterdiler. Bu haklar çok da altın tepside sunulmadı, o hakları Türk kadınları hak ettiler.”

Türk kadınının Fransa’dan 10 yıl, Belçika’dan 18 yıl önce seçme ve seçilme hakkını aldığını ifade eden Bilgehan, bu nedenle bugün kadınların birçok alanda başarılı olduklarının altını çizdi.

”Ne yazık ki bizim bildiğimiz Cumhuriyet kadınlarının Türkiye’si, Türkiye’nin bir bölümü. Asıl gerçekler başka yerlerde yatıyor” diyen Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, asıl bilgileri BM ve AB raporlarından verdiğini savundu.

BM’nin kadın erkek eşitliği açısından raporlarına bakıldığında Türkiye’nin, dünya sıralamasında 134 ülke arasında 126. olduğunu belirten Bilgehan, son 5 yılda ise Türkiye’nin 21 sıra geriye gittiğini söyledi.

Yunanistan’ın 5 yılda 11 sıra ilerleyerek 58. sıraya ulaştığını belirten Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, şöyle konuştu:

”İşte Türkiye’nin gerçeği budur. Bugün gündemde olan, büyük bir mücadele içerisinde olan Arap dünyasının kadınlarıyla kendimizi kıyasladığımızda da gerçekler düşündüğümüz gibi değil. Değişimde, Tunus, İran, Suriye, Cezayir’in gerisindeyiz. 4 milyon okuma yazma bilmeyen kadınımız var. İşgücüne katılımda dünyada 131. sırada geliyoruz. Ürdün, Fas, İran, Lübnan, Tunus, Mısır’ın gerisinde, sadece Suudi Arabistan’ın bir basamak ilerisindeyiz. Bunlar hakikaten insanı dehşete düşüren gerçekler. Kıyaslama bu şekilde.”

Bilgehan, siyasette de durumun iç açıcı olmadığını dile getirerek, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını aldığında, meclisteki oran bakımından dünyada ikinci sırada bulunduğunu, ancak 2010 yılı verilerine göre sonlarda yer aldığını söyledi.

Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, Türk kadınının şiddet görme oranlarında da iyi durumda olmadığını ifade ederek, Türkiye’de son 7 yılda kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını anlattı.

Türkiye’nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Bilgehan, şöyle dedi:

”Evet, 16. büyük ekonomiyiz ancak sosyal yaşamda, gerçek hayatta, Atatürk’ün, kurucularımızın hayal ettiği Türkiye’den çok çok uzaktayız. Ülkemizin gerçeği bu. Bu durum kadınlar açısından işin başa düştüğünü gösteriyor. Gelin birlikte olalım, çünkü çok ihtiyacımız var buna… Tablo böyle. Türkiye böyle, özellikle son günlerde olan gelişmeleri de izlediğiniz zaman, eşlerinizin susturulmasını beklemeden sizin sesiniz çıksın. Çünkü eşlerinizin susturulmasını beklersek çok geç olacak. Onun için kadın erkek bir seferberliğe başlamamız gerekiyor."