Gülsün Bilgehan Kadın İmece Toplantıları Kapsamında Muğla'daydı. (3 Mart 2011) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Gülsün Bilgehan Kadın İmece Toplantıları Kapsamında Muğla'daydı. (3 Mart 2011)

Kadın İmece toplantıları kapsamında kadınlarla bir araya gelmek amacıyla Muğla’ya giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, kadınlara yönelik yasaların çıkartılmasına rağmen, uygulamada geri olduklarına dikkat çekerek, “Son yedi yılda kadına şiddet yüzde 1400 oranında arttı. Bu durum dünyada suç olarak kabul edilirken, bizim ülkemizde endişe verici bir hal almıştır” dedi.

CHP’nin “Kadın İmece” toplantıları kapsamında Muğla’ya giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, Kadın Kolları Genel Başkanı Zühal Samlı, Kadın Kolları Genel Sekreteri Nazik Işık ve Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Eğit, dün CHP Muğla İl Başkanlığını ziyaret etti.

Ziyarette, CHP Muğla İl Başkanı Murat Ülkü ve yönetim kurulu üyeleri ile CHP Kadın Kolları Muğla İl Başkanı Canan Ercan ve partiye mensup bayanlar da hazır bulundu.Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren CHP Muğla İl Başkanı Murat Ülkü, “Kadın İmece toplantıları nedeniyle genel merkez yöneticilerini ve bayanları Muğla’da misafir etmekten gurur duyduk. Bu toplantıların devamını diliyoruz. Çünkü bizim partimizin çekici gücü kadınlar. Kadınların siyasette daha fazla yer almalarını istiyoruz” dedi.Daha sonra konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, ülke genelinde başlattıkları “Kadın İmece” toplantılarının üçüncüsünü, İzmir ve Diyarbakır illerinin ardından Muğla ilinin ev sahipliğinde yaptıklarını belirterek başladığı konuşmasında, 9 ilden yaklaşık 800 kadınla bir araya gelerek, Türkiye’deki kadınların karşılıklı olarak konuşulduğu bir bölge toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.Kadınlara yönelik yasaların çıkarılmasına rağmen uygulamada çok geride olduklarına dikkat çeken Bilgehan, “Son yedi yılda kadına şiddet yüzde 1400 oranında arttı.

Bu durum dünyada suç olarak kabul edilirken, bizim ülkemizde endişe verici bir hal almıştır. 13 yaşındaki küçük bir kıza uygulanan taciz olayı bu endişeyi doğruluyor. Devletin kadına sahip çıkması gerekiyor. Kadının yaşam hakkı en doğal haktır. CHP olarak bu hakkı önemsiyoruz. Toplumun bir bölümü şiddete yönelik korku içinde yaşayıp, bir bölümü başka korkularla yaşıyor. Sosyal devlet, kadının hayatını korumalı. CHP olarak, kadınlara ilk siyasal hakları veren parti olarak, kadınlara ekonomik anlamda da haklar vermek istiyoruz. Aile Sigortası projesi de bunu ne kadar önemsediğimizin bir örneğidir” dedi. CHP’nin yeni yönetimi olarak çok daha fazla çalışmaları gerektiğine inandıklarını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, “Ülkemizin bir ucundan diğer ucuna gidiyoruz ve bu uçlardaki kadınların buluşturulmasını önemsiyoruz. Kadınların değerleri ortaktır. Bizi ayrıştırmak isteyenlerin cevabını zaten kadınlar veriyor” dedi.CHP’nin kadın yöneticileri daha sonra Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesine geçerek, buradaki balıkçı kadınlarla bir araya gelip, yaşadıkları sorunlar ve önerilerini dinledi.