Reklamlarda Kadın İstismarına Kimse Karşı Çıkmıyor Diyen Başbakan’a CHP’den Yanıt Geldi. - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Reklamlarda Kadın İstismarına Kimse Karşı Çıkmıyor Diyen Başbakan’a CHP’den Yanıt Geldi.

“Biz yıllardır bu konuda mücadele veriyoruz!”

Birleşmiş Milletler ve TBMM’nin “uluslararası cinsiyet eşitliği buluşması”nda konuşan Recep Tayyip Erdoğan “reklam piyasası kadını taciz ediyor, kimse de karşı çıkmıyor!” diye eleştirince CHP’den anında tepki geldi.

 CHP Kadın Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Gülsün Bilgehan’ın 2007 yılında Avrupa Konseyi’nde kadının reklamlarda cinsel sömürü aracı olarak kullanılmasını yasaklayan bir raporu kabul edilmişti.

 2007 Haziran ayında Strasburg kentinde toplanan AKPM Genel Kurulunda Bilgehan’ın raportörlüğünü yaptığı “Reklamlarda Kadının Görüntüsü” konulu rapor ve buna bağlı tavsiye kararı oylandı. Büyük bir çoğunlukla kabul edilen raporda, kadın görüntüsünün reklamlarda “utandırıcı ve insan haysiyetine aykırı biçimde” kullanılması eleştirilirken kadına yönelik ayrımcılığı körükleyen ve teşvik eden reklamlara, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerde yasak getirilmesi istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan: “bizim yıllardır hem yurt içinde, hem de dışında uğraştığımız kadın hakları konularına başbakanımızın değinmesi biraz geç de olsa olumludur” dedi.