CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, "ABD'de Boston Çocuk Hastanesi'nde bir hastaya üç hemşire düşerken, Ankara'daki bir hastanede ise 30 hastaya bir hemşire düşüyor" dedi. - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, "ABD'de Boston Çocuk Hastanesi'nde bir hastaya üç hemşire düşerken, Ankara'daki bir hastanede ise 30 hastaya bir hemşire düşüyor" dedi.

gulsun-bilgehan-chpDünya Hemşireler Günü dolayısıyla, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu'nda, "Olağanüstü Bir Mesleğin Sorunları ve Nedenleri" başlıklı panel düzenlendi.

Panele, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Saadet Ülker, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleriyle hemşireler katıldı

-"TÜRKİYE'DE ARTIK KADINLAR ÇALIŞMIYOR"-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bilgehan, Cumhurbaşkanı eşleri arasında hasta bakıcılık kursuna giderek diploma alan tek kişinin anneannesi Mevhibe İnönü olduğunu ve bundan büyük onur duyduğunu ifade ederek, Türk kadının her ne konumda olursa olsun cephe gerisindeki görünmeyen kahramanlar olarak görev yaptığını belirtti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de Türk kadınına hem siyasal hem medeni hakları birçok gelişmiş ülkeden çok daha önce verdiğini anımsatan Bilgehan, son yıllarda kadınların iş gücüne katılımın azaldığını belirtti. Bilgehan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya tersine giderken, Türkiye'de artık kadınlar çalışmıyor. Türkiye'de oran yüzde 20-25 iken Avrupa ortalaması yüzde 60'ın üstünde.
Hemşirelik açısından bakıldığında Türkiye'de açık olduğunu görüyoruz, bir kadro eksikliği var. ABD'de Boston Çocuk Hastanesi'nde bir hastaya üç hemşire düşerken, Ankara'daki bir hastanede ise 30 hastaya bir hemşire düşüyor. Birçok hastanede sosyal hizmet uzmanı, psikolog bulunmadığından hemşireler kendi görevleri dışında farklı sorunlarla da uğraşıyorlar. Ağır iş yüküne karşı hemşirelerin aldıkları ücretler yetersiz. Bu nedenle özel hastaneleri tercih etmek durumunda kalıyorlar.

Şiddet de en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Herkes sağlık çalışanlarına karşı öfkeli. Sağlık çalışanlarını korumanın, devletin en önemli sorumluluğu arasında olduğuna inanıyorum. Sağlık alanındaki sorunları çözmek için Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği gibi devlet bütçesinin en az yüzde 10'unun sağlığa ayrılması gerekiyor. Sizlere bakınca karşımda çağdaş Türkiye'yi görüyorum. Biliyorum ki Türkiye'nin her tarafında Atatürk kadroları hizmete devam ediyorlar. "