Antalya'da Kadın Zirvesi (8-14 Ekim 2011) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Antalya'da Kadın Zirvesi (8-14 Ekim 2011)

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 1. Antalya Kadın Zirvesi düzenlenecek. Zirvede 'kadına yönelik şiddet' konusu ele alınacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından açılışı yapılacak olan 1. Antalya Kadın Zirvesi'nde sivil toplum kuruluşları, bilim insanları, siyasetçiler, sanatçılar ve medya mensupları arasından konusunda uzmankadınlar bir araya gelecek. 'Ve Kadın Dünyaya Dokundu' ana teması ile gerçekleştirilecek festival programı kapsamında 13 Ekim 2011 Perşembe günü Dedeman Otel'de toplanacak 1. Antalya Kadın Zirvesi'nde 'kadına yönelik şiddet' konusu ele alınacak ve neler yapılabileceği tartışılacak. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesine dair Avrupa Konseyi sözleşmesinin hayata geçmesi için somut adımların atılması, zirvenin temel amaçları arasında yer alıyor. Zirve sonunda hazırlanacak sonuç bildirgesi kitaplaştırılarak, okurlara armağan edilecek. Gün boyu sürecek zirvede yer alacak sivil toplum temsilcisi, bilim insanı, siyasetçi, sanatçı ve medya mensubu kadınlar şu isimlerden oluşuyor:

"Prof. Dr. Aysel Çelikel (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı), Ruhat Mengi (Gazeteci-Yazar), Muazzez İlmiye Çığ (Sümerolog, Tarihçi), Prof. Dr. Yıldız Ecevit (ODTÜ Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Şahika Yüksel (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Psikiyatri Derneği Üyesi), Canan Güllü (Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı), Av. Elif Uysal Erkol (Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı), Av. Canan Arın (Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı), Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır (Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Temsilcisi), Güldal Akşit (AK PartiKadın Kolları Genel Başkanı), Gülsün Bilgehan (CHP Ankara Milletvekili), Prof. Dr. Av. Metin Fevzioğlu (Ankara Barosu Başkanı), Zeynep Oral (Gazeteci-Yazar), Yazgülü Aldoğan (Gazeteci-Yazar), Kamile Yılmaz (Gazeteci-Yazar)"

Kadınlara yönelik sığınma evinden eğitim ve danışma merkezlerine, gelir getirici el sanatlarına, sosyalyardımlara, kültürel ve sanatsal faaliyetlere uzanan geniş bir yelpazedeki faaliyetlerine yenilerini ekleyerek yola devam ettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV olarak bu konuda çözüme katkı sağlayacak etkinliklerimizin artırılmasını ve çeşitlendirilmesini her zamankinden daha fazla önemsemekteyiz" dedi.

Kadına yönelik şiddete karşı verilecek mücadelenin siyasi otorite, merkezi ve yerel kamu kuruluşları, bilim ve araştırma kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve medya başta olmak üzere çok çeşitli kesimlerin kararlılığını ve işbirliğini gerektirdiğini belirten Akaydın, 1. Antalya Kadın Zirvesi'nin kadına karşı şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesinin yanında şiddet mağdurlarının korunması ve suçluların cezalandırılmasına yönelik değerlerin de yaygınlaşmasına çok büyük katkı sunacağını söyledi.