Antalya "Kadın Zirvesinin" ardından... - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Antalya "Kadın Zirvesinin" ardından...

Antalya “Kadın Zirvesinin” ardından…

48. Uluslar arası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl ilki düzenlenen Antalya Kadın Zirvesi, Dedeman Otel’de yapıldı.

Kadın yönelik şiddet neden artıyor, neler yapmalıyız konuları irdelendi. Zirvenin açılışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN, CHP Ankara Milletvekili Gülsün BİLGEHAN, Antalya Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Şahin yaptığı açıklamada: "Çocuk yaşta okulda olacak çocukların asla evlendirilmemesi mücadelesi, kadın-erkek hepimizin mücadelesidir.Biz erkek de mağdur olursa onu koruruz ama bugünkü düzende kadının yaşam hakkıyla ilgili sorunlar üçüncü sayfa manşeti oluyorsa, erkeklerle beraber bu sorunu çözeceğiz ondan sonra bir erkek mağduriyeti varsa, kadınlarla beraber o sorunu çözeceğiz." Kadının toplumdaki yerini ve fırsat eşitliğini, siyaset, sivil toplum, yerel yönetimdeki temsil oranı ile şiddetle mücadele kriterlerine göre değerlendirdiklerini ifade eden Bakan Şahin, temel eğitimde kız ve erkek çocukları arasındaki farkın 0,5'e düştüğüne işaret etti. Bakan Şahin, temel eğitimde kız ve erkek çocukları arasındaki okullaşma oranında farkın kapandığını, ancak bunun ortaöğretim ve üniversiteye de aynı oranda yansıtılması gerektiğini söyledi.

Kadına yönelik şiddete karşı verilecek mücadelenin siyasi otorite, merkezi ve yerel kamu kuruluşları, bilim ve araştırma kuruluşları, sivil toplum örgüt leri ve medya başta ol mak üzere çok çeşitli kesimlerin kararlılığını ve işbirliğini gerektirdiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Akaydın, zirvenin "kadına karşı şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi" yanında "şiddet mağdurlannın korunması" ve "suçluların cezalandırılmasına yönelik değerlerin de yaygınlaşmasına çok büyük katkı sunacağını söyledi.
Kadına şiddetteki artış 48. Altın Portakal Film Festivali'nin de ana temasının kadın olmasına etki etti. Festivalin ana teması "Ve Kadın Dünyaya Dokundu" olarak belirlendi. Festival jürisi kadınlardan oluşturuldu. Festival kapsamında kadının sinemadaki yeri, kadına uygulanan şiddet ve çözüm yollan gibi konular  panellerde tartışıldı.