"2023'e Doğru Türkiye" (24 Ekim 2011) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

"2023'e Doğru Türkiye" (24 Ekim 2011)

GÜLSÜN BİLGEHAN ACIPAYAM’DA KONFERANS VERDİ

Bilgehan : Milletvekilleri olarak şu sıralar en acı görevimiz şehit cenazelerine gitmek.

Bilgehan “Her türlü çözümün önündeki engel terördür” dedi. CHP Ankara Milletvekili 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan Acıpayam’da “2023’e Doğru Türkiye” adlı konferans verdi. Acıpayam Talip Özkan Konferans Salonunda gerçekleşen Konferansa CHP Denizli İl Başkanı Himmet Yavaş, eski Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Denizli Milletvekili Adaylarından Melike Basmacı, Kazım Aslan, Niyazi Oğuzlar, Gülizar Biçer Karaca, İlhan Özcan,İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çevre İlçe Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP Acıpayam İlçe Başkanlığının düzenlediği Ekim etkinlikleri kapsamında düzenlenen Konferans açılışında bir konuşma yapan İlçe Başkanı Ömer Alev, Atatürk ve silah arkadaşları ile terörde canlarını kaybeden şehitler için saygı duruşu yaptırdı. Alev konuşmasında “Acıpayam özel günlerinden birini yaşıyor. Gülsün Bilgehan’ın Cumhuriyetin yüzüncü yılına 12 kala ülkenin içinde bulunduğu durumu Acıpayam’lılar ile paylaşması İlçe halkı için bir şanstır” dedi.Alev, geleneksel hale gelen Ekim etkinliklerinin devam edeceğini belirtti.

Daha sonra söz alan Gülsün Bilgehan “Geçen hafta Cumhuriyetimizin 88. yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanırken Mehmetçiklerimize yönelik hain saldırıyla hepimiz sarsıldık” dedi.Bilgehan “2001 yılında sönmeye yüz tutan terör eylemleri son 10 yılda tırmanarak artmasının sorumlusu güvenliği sağlayamayan iktidar partisidir. 2001 yılında hiç şehidimiz yokken 2006 yılından itibaren her yıl 100’ün üzerinde kayıp vermişiz. 2008 yılında yine çok büyük kayıplar vermişiz.Bu yıl daha sona ermeden her gün ve bazen katlanarak şehitler veriyoruz. Milletvekilleri olarak şu sıralar en acı görevimiz şehit cenazelerine gitmek. Evlere taziyeye gitmek. Perişan ailelerin yasına katılmak” dedi.

Bilgehan “Bu ziyaretler diğer arkadaşlarım ile birlikte hepimizi çok üzüyor. Aynı zamanda da utanç duyuyoruz. Biz milletvekilleri olarak Parlamentoya gözyaşlarını paylaşmak için değil aslında o gözyaşlarını dindirmek için gitmiş olmalıyız. 

Oysa iktidar olsun muhalefet olsun utanç duyması gereken bir dönem. Bu gün hepimiz ülkede bir güvenlik sorunu bir de toplumsal ve etnik sorun olduğunu biliyoruz.

Ancak sorunların çözümün önündeki en önemli engel PKK’dır. Bunu da açıkça söylemek gerekir. Bunu söyleyemeyen partiler var. Bunu açıkça CHP’nin söylemesi gerekir. Her türlü çözümün önündeki engel terördür” diye konuştu.

Bilgehan “Bu güne kadar dünyanın en güçlü ordularından sayılan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz son yıllarda gittikçe hırpalanması da bu nedenlerin arasında sorgulanmasıdır. Çeşitli davalardan şüpheli görülen 200 den fazla subay tutuklu olarak yargılanmaktadır. Her gün yeniden bir başka generalimiz tutuklanmaktadır. Bu şartlarda diğer ordu mensupları terörle mücadele edecek hali kalmışmıdır? Bunu da baş komutana yani Yüksek Askeri Şura masasının başında oturan öbür askerlere kenara iterek baş komutan benim diyenlerin cevap vermesi gerekir diye düşünüyorum.”

Konferans sonunda ise izleyicilerin sorularına ayrıntılı olarak cevap veren Bilgehan Acıpayam’lıların sıcaklığından dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.