Akün ve Şinasi sahneleri hakkında soru önergesi (21 Ocak 2013 ) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Akün ve Şinasi sahneleri hakkında soru önergesi (21 Ocak 2013 )

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla.

21.01.2013

Gülsün BİLGEHAN

Ankara Milletvekili Basına yansıyan bilgilere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nün kullanımındaki Akün Sahnesi ile Şinasi Sahnesi’nin bulunduğu binaları satışa çıkardı. İki bina için de 5 Şubat 2013 tarihi için ihaleye çıkıldı. Türkiye’nin en önemli sahnelerinden Şinasi Sahnesi, yalnızca devlet tiyatrolarına değil, birçok özel tiyatroya da hizmet veriyor. Yine 35 yıllık bir geçmişi olan ve Ankara’nın yakın tarihiyle özdeşleşen Akün Sahnesi de, uzun yıllar sinema olarak hizmet vermiş, ancak kapatılması gündeme gelince Devlet Tiyatroları’nın 2002 yılında devreye girmesiyle, 2003 yılında sahneye çevrilmişti. Buna göre:

1- Ankara’nın kültür ve sanat yaşamına damgasını vuran bu iki sahnenin bulunduğu binaların satılacağı doğru mudur? Doğru ise satılmaması için girişimleriniz olacak mıdır?

2- Akün Sahnesi’nin ve Şinasi Sahnesi’nin son 1 yılda doluluk oranları nelerdir? Ankara’daki tiyatroların bir yıllık ortalama doluluk oranı nedir?

3- Bu satış kararlarının, iktidar partisi sözcülerinin Devlet Tiyatroları’nın kapatılacağı söylemleriyle bir ilgisi var mıdır?

4- Daha önce de Ankara’nın en önemli sahnelerinden Yeni Sahne yıkılarak yerine alışveriş merkezi yapılmıştı. Cumhuriyetin başkentinde, tiyatro sevgisinin yeni kuşaklara aşılanması gerekirken, tarihi sahnelerin birer birer ortadan kaldırılması doğru mudur?

Yanıtı için tıklayınız: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-17012sgc.pdf