TÜBİTAK'ın satıştan kaldırıldığı kitaplar hakkında soru önergesi (15 Ocak 2013) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

TÜBİTAK'ın satıştan kaldırıldığı kitaplar hakkında soru önergesi (15 Ocak 2013)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 15.01.2013

Gülsün BİLGEHAN

Ankara Milletvekili

TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın kitap satış arşivinde bulunan ve evrim teorisini konu alan bazı kitaplar, satış listesinden çıkartıldı. Son dönemlerde bu eserleri satın almak isteyenlere kitapların “tükendiği” belirtiliyordu. Ancak son olarak söz konusu kitapların satışı ve basımı tamamen durduruldu. Buna göre:

1- Evrim teorisini konu alan kitapların TÜBİTAK’ın satış listesinden çıkartılmasının sebebi nedir?

2- Richard Dawkins’in Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’in Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’ın Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoagland’in Hayatın Kökleri, James Watson’ın İkili Sarmal, Richard Lewontin’in Üçlü Sarmal, Ernst Mayr’ın Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewin’in Göl İnsanları kitapları TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın satış listesinden çıkartıldı. Bu kitaplar son olarak hangi yılda kaçar adet basılmıştır ve ne kadar satılmıştır?

3- Bu kitapların satış listesinden çıkarılmasına ya da bir kez daha basılmamasına TÜBİTAK’ın hangi birimi tarafından karar verilmiştir? Daha önce bu kitapların yayınlanmasına karar verilmişken, bugün yeniden yayınlanmamasına neden olacak ne gibi bilimsel gelişmeler yaşanmıştır?

4- Mart 2009’da TÜBİTAK’ın yayın organı Bilim ve Teknik dergisinin evrim teorisini konu alan bir sayısının değiştirildiği haberleri basın ve yayın organlarında yer almıştı. O dönemde TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, “Kurumumuzun Darwin ve Evrim Kuramına yaklaşımı bütün bilimsel olgulara ve teorilere yaklaşımından farklı değildir. Evrimsel biyolojide modern sentezin öncülerinden biri olan Ernst Mayr’ın ‘Biyoloji Budur’ isimli kitabı Kasım 2008 tarihinde kurumumuz tarafından yayımlanmıştır” denilmişti. Bugün için Ernst Mayr’ın Biyoloji Budur kitabı da satış listesinden çıkarılmıştır. TÜBİTAK, bu kitabın yazarı Mayr ve evrim teorisiyle ilgili kamuoyuna açıkladığı  yaklaşımında bir değişikliğe mi gitmiştir?