Yaz saati uygulamasına ilişkin önerge... (19 Eylül 2016) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

Yaz saati uygulamasına ilişkin önerge... (19 Eylül 2016)

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın,  Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 19 Eylül 2016

Gülsün BİLGEHAN

Ankara Milletvekili

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulaması (GBT +3) bundan böyle yıl boyu sürdürülecek.  Bu kararın, gün ışığından daha çok yararlanılarak tasarruf sağlanmasına karşılık birçok olumsuz yanı da tartışılmaktadır. Buna göre:

1-Alınan karar nedeniyle birçok şehrimizde milyonlarca öğrenci ve erken saatte mesaiye başlayanlar kış günlerinde henüz güneş doğmadan evlerinden çıkmak zorunda kalacaklardır. Bu durumun başta can güvenliğinin sağlanmasında olmak üzere birçok sıkıntılara yol açabileceği belirtilmektedir. Bu durumun olası riskleriyle ilgili bir çalışma yapılmıştır? Yapılmışsa ne gibi sonuçlar elde edilmiştir?

2- Yaz saati uygulamasının bütün yıla yayılmasının ayrıca; finans, spor, turizm, ulaştırma ve sağlık alanında da olumsuz etkileri olacağı değerlendirmeleri yapılmaktadır. Ülkemizin dünyadaki konumunu ve Türkiye’deki milyonlarca vatandaşımızı etkileyecek bu kararın gelen şikâyetler üzerine yeniden gözden geçirilmesi ve yaz-kış saati uygulamasına geri dönülebileceği de belirtilmektedir. Karardan gelecek dönemlerde vazgeçilirse, yeterince planlı hareket etmemenin sorumluluğunu kim üstlenecektir?

3- Türkiye, toplam ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını Avrupa ülkelerine yapmaktadır.  İhracat yapan iş dünyasının temsilcileri, “Bu uygulamayla Avrupa’yla ortak çalışma saatlerimiz azalır. Satışlarımız olumsuz etkilenebilir” uyarısında bulunuyor.  Yaz saati uygulamasının ekonomimiz için yaşamsal önemde olan ihracata olumsuz etkileri nasıl önlenecektir?