CHP’li Bilgehan: Ağaçların kurumasının sorumluluğunu kim üstlenecek? (13 Ekim 2014) - Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Ankara Milletvekili

CHP’li Bilgehan: Ağaçların kurumasının sorumluluğunu kim üstlenecek? (13 Ekim 2014)

CHP’li Bilgehan: Ağaçların kurumasının sorumluluğunu kim üstlenecek?

Cinnah’ın ağaçları parlamentoda 

“Ağaçlar kuruyor, ışıklar öylece bırakılıyor”

“Yeşil ışık evlere giriyor”

“Bu artık bir zevk değil, doğa meselesi”

Cinnah Caddesi başta olmak üzere Ankara’nın bazı yerlerinde üzerilerine yeşil ışık yansıtılması nedeniyle ağaçların kuruduğu iddiaları parlamento gündemine taşıdı. 

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Bilgehan, bilim insanlarının, Atatürk Bulvarı ve Cinnah Caddesi üzerinde yapılan ışıklandırma nedeniyle ağaçların kuruduğunu vurguladıklarına işaret etti. Daha önce yapılan uyarılara rağmen önlem alınmadığına işaret eden Bilgehan, şu soruların yanıtlarını istedi: 

“Ankara’nın çeşitli yerlerinde ağaçlara yeşil ışık yansıtma yöntemiyle yapılan ışıklandırmanın bugüne kadarki maliyeti nedir? Ekim 2014 içinde, Cinnah Caddesi’nde kuruduğu için kesilen ve dalları kuruduğu için budanan ağaç sayısı kaçtır? Işıklandırma çalışması yapılmadan önce bunun ağaçlara zarar verip vermeyeceğiyle ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?” 

Gülsün Bilgehan, konunun takipçisi olacağını belirterek, “Ağaçlara yapay yeşil verilirken gerçek yeşilin kurutulması kabul edilemez. Bir an önce bu ışıklandırmanın verdiği zararlar tespit edilmeli. Ya ışıklandırma kaldırılmalı ya da zarar vermeyecek hale getirilmeli.” dedi. Bilgehan şunları söyledi: “Cinnah Caddesi’nde, zaten insanların evlerinin hemen önü otoyol olduğu için eskisi gibi komşuluk ilişkileri bile kalmadı. Bu caddenin sakinleri trafikten mağdurdular.  Şimdi de caddenin simgesi olan ağaçlar kurutuluyor” dedi. 

“YEŞİL IŞIK EVLERE GİRİYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ışıklandırmanın estetik boyutunun tartışılabileceğini belirten Bilgehan şöyle dedi: “Bu bir zevk meselesidir. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ama ağaçların zarar görmesi artık olayı bir zevk meselesi olmaktan çıkarmış, doğa meselesi haline getirmiştir. Ayrıca ağaçlara yansıtılan yeşil ışık bazı evlerin içine de giriyor. Sorunun bir an önce çözüleceğini umuyorum.”